Plac budowy jest miejscem, w którym dostęp do źródła prądu bywa utrudniony. Pojawiają się także okresowe przerwy w dostawie energii, a na opóźnienia z nich wynikające żadna firma budowlana nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzą wówczas agregaty prądotwórcze.
Fot. Agregaty prądotwórcze na budowie stanowią źródło prądu w miejscach trudno dostępnych, pozwalając na przeprowadzenie prac wymagających wykorzystania energii elektrycznej.
Agregat prądotwórczy – jak to działa?
Agregat prądotwórczy (inaczej generator prądu) złożony jest z trzech, podstawowych części:
- silnika napędzanego m.in. olejem napędowym, benzyną lub gazem LPG,
- podłączonej do silnika prądnicy,
- falownika, który przekształca prąd stały z prądnicy na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości.
Rodzaje agregatów
Wyróżnia się agregaty prądotwórcze stacjonarne i przenośne. Przenośny agregat prądotwórczy jest stosunkowo lekki i często wyposażony w koła transportowe. Rodzajem takich generatorów są agregaty prądotwórcze inwerterowe, które – dzięki wyposażeniu w inwerterową stabilizację napięcia – generują prąd wysokiej jakości bezpieczny m.in. dla delikatnego sprzętu elektronicznego.
Fot. Agregat QES 40 wyposażono w powiększony zbiornik paliwa, dzięki czemu praca tego spalinowego agregatu prądotwórczego uległa wydłużeniu.
Z kolei uniwersalne agregaty stacjonarne mogą być stosowane przy zasilaniu urządzeń domowych jednofazowych, narzędzi elektrycznych i maszyn stosowanych do prac budowlano-remontowych.
Wybierając agregat prądotwórczy, należy wziąć pod uwagę rodzaj urządzeń, które chcemy do niego podłączyć. W gospodarstwach domowych większość stanowią urządzenia jednofazowe, potrzebujące napięcia 230 V. Nieco inaczej wygląda kwestia agregatów prądotwórczych trójfazowych, o innej budowie prądnicy. Została ona podzielona na trzy fazy, a na każdej z nich możemy zyskać jedną trzecią maksymalnej mocy, gdy podłączymy odbiorniki jednofazowe. Dla generatorów o mocy 6 kW na jedno gniazdo przypadnie 2 kW mocy wyjściowej. W tym przypadku dobry agregat prądotwórczy 3-fazowy będzie słabym jednofazowym agregatem prądotwórczym 2 kW.
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy wybrać, należy określić niezbędną docelową moc elektryczną generatora prądu. Musi być ona większa niż zsumowana moc wszystkich urządzeń, które mają być agregatem zasilane.
To, jaki agregat prądotwórczy na budowę wybrać, będzie zależało od kilku czynników, w tym m.in. od typu prowadzonych prac. W przypadku robót brukarskich dobrym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze sterowane zdalnie. Dzięki pilotowi generator może być odsunięty i nie jest bezpośrednio narażony na pył powstający przy cięciu elementów betonowych. Możliwość obsługi zdalnej to czas który można zaoszczędzić.
Agregat prądotwórczy na budowie to wygoda i niezależność od innych źródeł energii elektrycznej. Rozważając, jaki wybrać agregat prądotwórczy, warto wziąć pod uwagę rodzaj paliwa i związane z tym koszty produkcji energii na budowie. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są generatory prądu zasilane silnikami Diesla.
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Ceny agregatów prądotwórczych są zróżnicowane i zależą m.in. od wielkości urządzenia i jego mocy, klasy generatora i zastosowanych w nim rozwiązań. Jeśli chodzi o najtańsze i najprostsze agregaty prądotwórcze, ceny zaczynają się już od 400-500 zł. Koszt tych najdroższych przekracza nawet 500 tys. zł.
***
Agregaty prądotwórcze na budowie stanowią gwarancję utrzymania ciągłości prac, co z kolei jest podstawą terminowo zrealizowanego kontraktu. Rozważając, jaki kupić agregat prądotwórczy, warto się zastanowić, czy liczba i rodzaj projektów uzasadniają zakup tego urządzenia. Jeśli nie, świetnym rozwiązaniem może być wynajem agregatu prądotwórczego u sprawdzonego dostawcy, jak firma GIZO: https://gizo.pl/.