Odpowiedzialne przyjmowanie leków

Każde zakupione przez nas w aptece lekarstwo posiada ulotkę, zawierającą podstawowe informacje o składzie, skutkach ubocznych czy też sposobie dawkowania w zależności od wieku. Niestety, okazuje się, że większość ludzi ulotek w ogóle nie czyta, a niekiedy nawet zaraz po zakupie leku wyrzuca je do kosza. Nie jest to najlepszy pomysł – taka ulotka może nam się przydać na przykład kiedy odczujemy jakieś problemy po przyjęciu lekarstwa. W takiej sytuacji sprawdzić wymienione na niej skutki uboczne i upewnić się, czy aby nasze nowe schorzenie nie jest jednym z nich. Pamiętajmy więc, aby ulotki nie tylko zachować, ale także uważnie czytać przed zastosowaniem leku, ponieważ nawet lekarz nie jest wszechwiedzący i może popełnić jakiś błąd w doborze leku na przykład względem naszych alergii.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem leków

Miliony Polaków posiadają samochody i codziennie z nich korzystają. Nie wszyscy kierowcy mają jednak świadomość, że przyjmowanie niektórych rodzajów leków może zakończyć się dla nich niechcianymi konsekwencjami, kiedy zdecydujemy się prowadzić. Po spożyciu części lekarstw możemy czuć się otępiali, mieć spowolnione reakcje czy gorszy wzrok. Oczywiście wszelakie tego typu informacje zawarte są w dołączonych ulotkach, informuje o nich lekarz, jednak wielu ludzi podchodzi do tego zbyt lekko… Nie warto – taka beztroska może kosztować nas nawet życie.

Daty ważności leków

Podobnie jak każdy inny produkt, także leki posiadają swoje daty ważności. Niektóre apteki online udostępniają klientom spis czy też aktualizacje tego, jak długą dany lek ma jeszcze datę ważności. Kupując leki bezpośrednio w tradycyjnej aptece możemy poprosić o sprawdzenie tej daty farmaceutę. Jeśli nasza recepta wskazuje konieczność zakupu kilku opakowań, na dłuższą terapię, powinniśmy mieć na uwadze, czy w międzyczasie nie skończy się ważność leków. Lepiej nie przyjmować ich po przekroczeniu tego terminu.