Szykuje się podróż? Przygotuj się i Ty! Z walizką czy z plecakiem, na tydzień czy na rok – nieważne, bo bez niektórych „papierków” daleko nie zajedziesz. Dlatego, gdy zbliża się wyjazd za granicę dokumenty najlepiej mieć już zawczasu przygotowane. Poniżej opisujemy, co i jak i za ile!
Sprawdź czy masz wszystkie niezbędne dokumenty?
Dowód osobisty, paszport, wiza – bez tego ani rusz! Na dowód, poruszamy się tylko po strefie Schengen, a z paszportem wszędzie indziej. Wiza dla Polaków jest wymagana przez wiele państw. Dla większości destynacji nie ma problemów z jej uzyskaniem, w wielu przypadkach kupimy tzw. visa on arrival na przejściu granicznym. Czasem trzeba się pofatygować do ambasady, a nie wszystkie kraje mają placówki w Polsce. Na przykład, po wizę namibijską trzeba jechać do Berlina (ew. Londynu lub Moskwy). Poza tym, planując wyjazd za granicę dokumenty to czasem spory koszt. Najmocniej nadszarpnie budżet zwykle wyrobienie wizy, zwłaszcza do krajów afrykańskich, ale też do Rosji, Chin czy Wietnamu.
Ubezpieczenie i kwestie zdrowotne
Czy polisa ubezpieczeniowa jest konieczna? W większości krajów nie, choć są wyjątki, jak na przykład Nigeria, Afganistan czy Indie. Poza tym w Chinach, bez ważnej polisy musimy zapłacić z góry za koszty leczenia. Po prostu, nawet jeśli nie jest wymagane, warto za te kilkanaście złotych dziennie, zafundować sobie spokój w podróży. Ponadto, wyjeżdżając w bardziej egzotyczne kierunki, warto się zaszczepić. Podstawa to WZW A i B, pakiet BTP (błonica, tężec, polio) i dur brzuszny. Pamiętać musimy o zaplanowaniu wystarczającego czasu na przyjęcie wszystkich zastrzyków. Nie wolno przyjmować wielu naraz, a niektóre, dla pełnej odporności wymagają kilku dawek w określonym odstępie czasu. A ile to kosztuje – zależy od choroby, ale przeciętnie to około 200 – 300 złotych za jedno szczepienie.
Co jeszcze warto przygotować przed wyjazdem
Poza spakowaniem ekwipunku, poniżej jeszcze kilka cennych wskazówek. Dobrze jest przeczytać notatki na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dla każdego kraju na świecie, są tam bieżące wymagania wjazdowe i wiele innych istotnych informacji. Zapiszmy też adres i telefon do ambasady lub konsulatu i zarejestrujmy się w systemie Odyseusz. Poza tym, kwestia pieniędzy. Czy możemy bez prowizji płacić naszą kartą i korzystać z bankomatów? W razie potrzeby zabierzmy euro lub dolary amerykańskie, wymienimy je w kantorze. Na koniec dobrze poznać zwyczaje panujące w danym kraju, jaki obowiązuje dress code, co jest źle widziane. Nie zapominajmy, że to my jesteśmy gośćmi, a gdy okażemy szacunek, na pewno zyskamy sympatię gospodarza.