Idealne opony do jazdy zimowej

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze opon do naszego samochodu osobowego, są warunki atmosferyczne przy których opony mają doskonale się sprawdzać i zapewnić osobom przemieszczającym się samochodem, całkowite bezpieczeństwo jazdy. Opony zimowe znacznie różnią się od tych letnich, nie tylko wizualnie, ale szczególnie pod kątem budową i zastosowaniem.

Funkcje opon zimowych

Do najważniejszych funkcji tych opon należy szczególnie zapewnienie przyczepności na śliskich powierzchniach, które są często spotykane podczas zimy na naszych terenach. Opony tego typu zachowują dużą elastyczność nawet przy bardzo niskich temperaturach, co zwiększa ich przyczepność do drogi. Bardzo ważna w przypadku opon zimowych jest powierzchnia kontaktu. Takie opony przenoszą aż pięć razy większy moment napędowy niż opony letnie.

Budowa opon zimowych

Opony zimowe posiadają w swojej budowie szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne oraz głębokie nacięcia klocków bieżnika, czyli tak zwane lamelki. Odpowiadają one za przyczepność pojazdu do śliskiej drogi, przez to że w pewien sposób wczepiają się w jezdnię. Ilość tego typu lamelek jest zależna od typu opony i producenta, który o tym decyduje. maksymalna ilość lamelek na oponie wynosi dwa tysiące. istnieje wiele typów lamelek, które różnią się od siebie, co za tym idzie, skutecznością swojego działania. W celu osiągnięcia jak najlepszej przyczepności do śliskich nawierzchni, opony zimowe wyposażone są w mieszanki gumy wzbogacone o krzemionkę. To ona pozwala na dużą elastyczność opony, o której wspomniano wcześniej. Bardzo ważna w oponie zimowej jest także głębokość bieżnika. pozwala ona na dobre zachowanie opony na drodze. W porównaniu z oponami letnimi, głębokość ta jest zdecydowanie wyższa i wynosi 4 mm, będąc dwu krotnością głębokości letnich opon. Jeżeli opona zimowa posiada głębokość bieżnika niższą niż wspomniane 4 mm, nie daje ona gwarancji bezpieczeństwa poruszania się zimą po drodze, kiedy to warunki atmosferyczne sprawiają, że niekiedy trzeba poruszać się po drodze pokrytej lodem.

Opony używane zimą oznaczane są zazwyczaj symbolem płatka śniegu lub potrójnego szczytu górskiego. Jeżeli opona nie posiada żadnego z tych oznaczeń, znaczy to, iż nie jest to opona zimowa. Może to wskazywać także, że dana opona jest przeznaczona do jazdy całorocznej. Jeżeli nie mamy jednak co do tego pewności, najlepiej zapytać specjalistę, aby nie dokonać niewłaściwego zakupu.